Zpěvačka Sandra Rosová: V Česku neuspěla, ale za mořem se o ni perou!

14. ledna 2010 v 9:35 |  Media
Super.cz - Zpěvačka Sandra Rosová: V Česku neuspěla, ale za mořem se o ni perou!Mladá zpěvačka Sandra Rosová (17), která je českému publiku známá spíš pod pseudonymem Bell, udělala v Americe díru do světa. Po úspěšném absolvování soutěže Stars At Sea se sice vrací do Česka, za moře se ale hodlá vrátit co nejdřív.
Pobyt v USA si Sandra i její manažer Ivan Rössler moc pochvalují. Aby taky ne! Ve zmíněné soutěži získala hned čtyři ceny: třetí místo v kategorii monolog, druhé místo v modelingu, druhé místo v kategorii talent - Sandra zpívala píseň Call Me s textem Marshi Kocábové. A pak trofej nejcennější - cenu Top Talent.

"Po skončení Stars At Sea jsem dostala devět takzvaných Call Backs od amerických agentur a producentů. To je vlastně první krok k nabídce ke spolupráci. Se všemi jsem v kontaktu a doložila jim podrobné informace o dosavadní kariéře," pochvaluje si mladá zpěvačka.

Rosová se v Česku zúčastní předávání Českých slavíků, kde jí loni o jedno místo unikl Skokan roku, ale už na 15. prosince má zakoupenou letenku a vrací se do USA.

Vzhledem k jejímu věku se ale nabízí otázka, jak to má se střední školou. "Je mi sedmnáct, chci dodělat školu, nechci zůstat se základkou, ale pokud se nějaká práce najde za opravdu dobrých podmínek a bude se dát skloubit s prací v Čechách, tak se jí samozřejmě bránit nebudu," odpověděla šalamounsky Sandra.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 AlbertEdugh AlbertEdugh | E-mail | Web | 7. června 2018 v 4:38 | Reagovat

The men's prostate is central to the portion of a male's reproductive :. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The men's prostate is situated just before the rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, in most cases very uncomfortable and inconvenient for your patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.

Prostate infection, also called prostatitis, is the most common prostate-related problem in men younger than 55 years old. Infections in the prostate gland are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of all forms of prostate infection. It is caused by bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated through the use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is really a condition of the particular defect within the gland and the persistence presence of bacteria inside urinary tract. It can be caused by trauma for the urinary tract or by infections via other areas from the body. A patient may experience testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal of the prostate defect then making use antibiotics and NSAIDs to deal with the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% coming from all prostatitis cases; however, researchers have not even to ascertain the sources of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and high lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective diet is important. These are some from the actions you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for our health and wellbeing and it'll also keep your urinary track clean.

2. Some studies suggest that a couple of ejaculations a week will prevent cancer of the prostate.

3. Eat pork sparingly. It has been shown that consuming over four meals of beef a week will raise the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an appropriate diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most critical measure to consider to ensure a proper prostate is usually to go for regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you should opt for prostate examination at least 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama